logo zamek malbrok
Muzeum zamkowe
w Malborku
Ludzie i miejscaPomnik HistoriiPrzyroda Polski PółnocnejForma funkcja nowoczesność

Wystawy i wnętrza / Gdanisko - Ekspozycja etnograficzna

To najbardziej charakterystyczny i zarazem najlepiej rozpoznawalny element architektury kwidzyńskiego zamku. Wieża obronna i sanitarna o wysokości 25 metrów. Pod ostrołukowym przelotem do roku 1569 przepływał strumień, który odprowadzał wszelkie nieczystości z zamku. Wieża połączona jest z zachodnim skrzydłem zamku na poziomie pierwszego piętra krytym pomostem o długości 54 metrów (najdłuższym spośród zachowanych), wspartym na pięciu ceglanych filarach.

Główny poziom wieży zajmuje pomieszczenie z ceglaną posadzką i krzyżowo–żebrowym sklepieniem. W posadzce niemal kwadratowy otwór służący do wyrzucania nieczystości. Zapewne nad jego częścią ustawiona była drewniana kabina. Powyżej tego pomieszczenia istnieją jeszcze dwa inne, pełniące w przeszłości funkcje magazynów na wypadek oblężenia zamku, kiedy to Gdanisko zamieniało się w punkt ostatecznej obrony. W latach 1817–1935 Gdanisko oraz wiodący do niego ganek pełniły funkcję więzienia.

Obecnie w ganku Gdaniska znajduje się ekspozycja etnograficzna prezentująca sztukę i kulturę materialną regionu Dolnego Powiśla.